جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56155
  تاریخ انتشار : 31 تیر 1393 12:49
  تعداد بازدید : 468

  انتقاد معاون قضایی دادگستری کل استان کرمان از مجلس؛

  اگر قوانین بانکی اصلاح می شد، شاهد اختلاس های پی در پی نبودیم

  معاون قضایی دادگستری کل استان کرمان گفت: اگر مجلس شورای اسلامی فرصتی برای تدوین قانون پیدا می کرد و قوانین بانکی را اصلاح می کرد، هر روز شاهد افزایش اینگونه پرونده ها و اختلاس های پی در پی بانکی نبودیم.

  محمدصادق شجاعی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، با بیان این مطلب، گفت: اگر دبیرستان ها و دانشگاه ها تعدادی از واحدهای درسی خود را الزاما به مسائل حقوقی از جمله مسائل خانواده، بیمه ها، معاملات روزمره و قوانین مروبط به بانک ها، صدور چک و ... اختصاص می دادند، قطعا مردم مجبور به به تحمل مصیبت ها و مشکلات حقوقی سنگین روزمره شان نبودند.

  وی افزود: در بحث مسائل حقوقی طی آمارهای دقیق قضایی سال های گذشته، مسائل مالی مانند مهریه، صدور چک و مسائل خانوادگی و در مسائل کیفری ایراد ضرب و جرح های عادی و سرقت های معمولی بیشترین علت تشکیل پرونده هاست که صدا و سیما، جراید و موسسات آموزشی می توانند در حل این معضل سهم بالایی داشته باشند.

  معاون قضایی دادگستری کل استان کرمان درباره خلاءهای موجود در ضوابط قانونی و نیاز به بازنگری در قوانین گفت: بعضا وجود یکسری از قوانین غیرکارآمد و بسیار قدیمی باعث لاینحل ماندن مشکلات مردم شده است. به عنوان مثال در حالی که در جامعه امروز به لحاظ گسترش علم الکترونیک و وجود کارت های بانکی و امکان خریدهای اینترنتی، وضعیت تجارت در دنیا و ایران شکل بسیار جدیدی به خود گرفته، اما متاسفانه قضات برای حل دعاوی تجاری مردم ناچار هستند از قانون تجارت فعلی که مصوب سال 1313 یعنی حدود 80 سال قبل است، استفاده کنند.

  شجاعی تصریح کرد: معاونت قضایی تنها پست سازمانی است که شرح وظایف جداگانه ندارد، بلکه مسئولیت اجرایی بخشی از وظایف قضایی رییس کل دادگستری که جنبه مدیریتی و قضایی دارد را عهده دار است.

  وی افزود: معمولا این شرح وظایف در موارد مختلف قانونی به عنوان تکلیف رییس کل دادگستری برشمرده شده اند و نظارت بر حوزه های قضایی و ... از جمله این موارد است.

  این مسئول قضایی تصریح کرد: سرپرستی شعب تجدیدنظر و ارجاع پرونده های محاکم بدوی استان که از آنان تجدید نظرخواهی شده بین شعب تجدید نظر و مدیریت اداری بر شعب از جمله وظایف این معاونت است.

  وی ادامه داد: با توجه به الزام قانون به ارجاع پرونده های قضایی بین شعب تجدیدنظر توسط رییس کل دادگستری استان به عنوان رییس شعبه اول تجدید نظر، این مسئولیت در حال حاضر توسط معاونت قضایی اعمال می شود.

  وی گفت: در سطح کرمان شاهد راه اندازی دفاتر خدمات الکترونیک قضائی هستیم که ارسال مفاد پرونده ها، لوایح و اوراق قضایی از طریق فضای مجازی انجام می شود.

  وی افزود: با وجود این پدیده حضور مردم در راهروهای محاکم، شلوغی محاکم و فقدان احتمالی اوراق به پایان می رسد و تصویربرداری از اوراق مورد نیاز، اطلاع یافتن از فرآیند رسیدگی، سرعت در ابلاغ اوراق آگهی و سرعت در انتقال اطلاعات به اصحاب دعوا به طور چشمگیری افزایش می یابد.

  شجاعی تصریح کرد: از تمام اصحاب دعوا، وکلا، کارشناسان و همکاران قضایی و اداری تقاضا دارم نسبت به تکمیل دانش خود در این زمینه اقدام کنند تا به سرعت در استقبال از این تکنولوژی گام برداریم.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28141109
اکنون :
108