جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56340
  تاریخ انتشار : 4 مرداد 1393 13:20
  تعداد بازدید : 340

  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا:

  طبق قانون پیوند اعضا اتباع ایرانی به اتباع خارجی ممنوع است

  یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بر اساس قانون، پیوند اعضای اتباع ایرانی به اتباع خارجی ممنوع است و چنین کاری جرم محسوب می شود.

  سیامک مره صدق در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره مباحث اخیر مربوط به اهدا و پیوند عضو اتباع ایرانی به اتباع خارجی، گفت: این کار ممنوع است و طبق قانون تنها تبعه ایرانی می تواند به عنوان دهنده پیوند به یک ایرانی اقدام کند.

  این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: تنها از یک مورد اطلاع دارم که آن هم وزارت بهداشت قبل از وقوع جرم نسبت به آن آگاهی یافته و با آن برخورد قاطعی داشته و شخصی هم که قصد انجام این کار را داشته تحت پیگرد قرار گرفته است.

  نماینده مردم کلیمیان در مجلس افزود: البته پرونده بیمارستان مربوطه هم در قوه قضاییه در حال بررسی است.

  مره صدق درباره اینکه آیا وزارت بهداشت می تواند طرحی را به مجلس برای قانونی کردن این مساله ارائه کند؟ اظهار کرد: به طور کلی انجام این کار غیرقانونی است و طبق قانون، پیوند اعضا در ایران تنها به گیرنده ایرانی انجام می شود و اگر شخصی هم از خارج از کشور بخواهد عمل پیوند در ایران را انجام دهد باید دهنده را هم با خود به ایران آورد.

  وی درباره اینکه آیا این مساله می تواند سبب شود که قاچاق بیشتر شود، یادآور شد: بنابراین تنها یک مورد در تهران چنین پیوندی می خواسته صورت گیرد که روز قبل از عمل خود بیمارستان به وزارت بهداشت اطلاع می دهد و وزارت بهداشت هم از آن ممانعت به عمل آورده و برخورد لازم صورت می گیرد.

  این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: اگر در این زمینه شایعه سازی انجام شود مشکل ساز خواهد شد زیرا خدای ناکرده اینگونه مطرح می شود که مردم ایران تبدیل به یکسری منابع دهنده پیوند برای اتباع خارجی می شوند که از نظر دیپلماسی عمومی و حس اعتماد به نفس ملی آسیب زا خواهد بود.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
54